Možná si teď říkáte, proč nás zvou k Černému jezeru? Vždyť je to jeden z nejznámějších cílů na Šumavě? Ano, to je pravda, že Černé jezero ročně navštíví desítky tisíc lidí a tak se může na první pohled zdát, že je to zbytečný tip na výlet. Ale až taková pravda to být nemusí – Černé jezero je perlou Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Černé jezero je jedním z pěti ledovcových jezer na české straně Šumavy. Patří mu několik „jezerních nej“ – jedno z nich je nejlépe přístupné i v zimě. Cestu ze Špičáckého sedla k jezeru pravidelně prošlapávají tisíce lidí a tak je možné se k němu pěšky, třeba jen v pohorkách, vypravit i v době, kdy v okolí leží desítky centimetrů sněhu. Cesta přitom není nijak obtížná a proto je to výlet vhodný například na poobědové trávení neděle s celou rodinou. Ovšem, když si chcete cestu k jezeru a krásu samotného jezera užít sami, nebo ve skupince několika málo lidí, doporučuji si trošku přivstat. Ono obecně platí, že když chcete být v některé atraktivní lokalitě sami, je nejlepší přijít ráno, třeba kolem osmé, kdy většina výletníků ještě spí.

Černé jezero přitom patří mezi jednu z nejstarších chráněných lokalit v Česku. Podle dostupných historických zdrojů byly rezervace Černé a Čertovo jezero a Jezerní hora zřízeny už v roce 1911 tehdejším majitelem knížetem Hohenzollernem. Následně bylo toto území, jako jedna rezervace Černé a Čertovo jezero, vyhlášeno 31. prosince 1933. Určitá ochrana této části Šumavy tu však fungovala o dost dřív. Například zde bylo zakázáno trhat lesní plody. Dokonce četnictvo na Železné Rudě dělalo šťáry a zabavovalo košíky s borůvkami a podobně.

Po druhé světové válce přišel Julius Komárek s nápadem vyhlášení národního parku a ten nápad zahrnoval lokality Černé a Čertovo jezero, Jezerní horu a velkou část Královského Hvozdu.

K vyhlášené Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero, s rozlohou přes 208 hektarů, se v roce 1972 připojila rezervace Bílá Strž o rozloze 79 hektarů. Tyto rezervace v Královském Hvozdu se následně po roce 1989 mohly stát součástí Národního parku Šumava, ale nakonec zůstaly v Chráněné krajinné oblasti Šumava. I přesto zde platí podobná ochrana přírody, jako v těch nejcennějších lokalitách na území národního parku. Pro návštěvníky to především znamená, že je zakázán vstup na zamrzlou plochu jezera a pohybovat se mohou pouze po značených stezkách.

A na závěr ještě jedna legenda, která se váže k tomuto území. Přesto, že by v Černém a Čertovu jezeru jen těžko žily ryby, podle jedné pověsti by zrovna malá rybka měla ukázat, že jsou obě jezera propojená. Protože jsou právě relativně blízko sebe, říká se, že když se vypustí ryba s červenou mašličkou, tak zanedlouho vypluje v tom druhém jezeře, protože jezera jsou pod zemí spojená.

Tak co myslíte, je to možné?

Jan Dvořák, mluvčí Správy NP Šumava