Přiblížíme vám jednu z nejméně náročných běžeckých tras, vhodnou i pro začátečníky nebo rodiny s dětmi: nástupní místo je na Gerlově Huti, kam se dopravíme skibusem nebo zde zaparkujeme na placeném parkovišti. Odtud pokračujeme po pravidelně udržované stopě pro klasiku i bruslení téměř po rovině na místo zvané Nad Pošťákem, pak následuje sice menší stoupání k bodu zvanému Pod Sklářským vrchem, čímž se dostáváme na Šumavskou magistrálu, ale toto stoupání nám vynahradí asi kilometrová rovinka a příjemný pozvolný sjezd zpět na Gerlovu Huť. Celý okruh měří pouze 6,9 km, má převýšení 115 m a zvládne ho opravdu každý.

Železnorudsko samozřejmě nabízí trasy i pro náročné běžkaře. Pro snazší orientaci je celá oblast rozdělena na Železnorudsko – jih a Železnorudsko – sever, kde jsou vyznačeny jednotlivé okruhy. Celkem jich je 12 a dají se také vzájemně kombinovat. Jeden z těch náročnějších je tzv. Můstecký okruh, dlouhý 19,1 km s převýšením 367 m.

Na své si tak určitě přijde každý milovník bílé stopy, ať má rád klasiku nebo bruslení.

 

Informace o běžeckých trasách najdou návštěvníci pravidelně aktualizované na www.bilastopa.cz a www.bilestopy.cz nebo si můžou v Informačním a turistickém centru v Železné Rudě vyzvednout podrobně zpracovaný leták o běžeckém lyžování s doporučením tras, který je také ke stažení na www.zeleznaruda.cz/itcruda/prospekty.asp.

Železnorudsko patří v zimě mezi nejnavštěvovanější část Šumavy, tato oblast nabízí kromě několika lyžařských areálů se sjezdovkami různé obtížnosti i dostatek možností pro milovníky běžeckého lyžování. Bezmála 70 km běžeckých stop nová rolba, kterou pořídilo město Železná Ruda za přispění dotace Plzeňského kraje. Stopy jsou upravovány jak pro klasiku, tak pro bruslení, takže na své si přijdou opravdu všichni.

Již několik sezón můžou běžkaři i sjezdaři využívat skibus, díky kterému nemusí složitě hledat parkování u skiareálů, ale můžou zaparkovat na obřím parkovišti Kaskády a pak autobusem dojet do kteréhokoli areálu v Železné Rudě a na Špičáku. Skibus třikrát denně zajíždí i na Gerlovu Huť, kde jsou pro běžkaře připraveny výborně upravené běžecké stopy.

 

Ing. Ivana Vybíralová, ITC Železná Ruda