Trasa: 17,5 km / náročnost: vysoká / pro pěší

Tato trasa je vzpomínková pro ty, kteří zažili dobu totality. Na šumavské hraniční hřebeny se nemohlo, a tak právě hřbet Můstku byl malou náhradou za pocit šumavských hor. Turisté z Plzně, Klatov nebo Nýrska se vydávali vlakem na Špičák, odkud vystoupali k chatě na Pancíři, odkud byl a i dnes je nádherný výhled na údolí Slatinného potoka, Řezné a Křemelné a také na Královský hvozd s Jezerní horou a Ostrým, také na Velký Javor a za průzračné viditelnosti i na Alpy. A pak se šlo mírně zvlněnou hřebenovou cestou na Můstek, odkud bylo možné sejít na Hojsovu Stráž. Nebo je možné pokračovat na další vyhlídkové místo na Prenetu s pohledy na Klatovsko, Ostrý a hamerské údolí. Odtud pak rychle dolů na vlak do Zelené Lhoty.

Místo začátku si můžete vybrat dle vašich možností. Ze Zelené Lhoty od vlakového nádraží nebo z druhé strany od Železné Rudy či Špičáku, kde se můžete svézt kus cesty sedačkovou lanovkou. S sebou určitě nezapomeňte přibalit velkou svačinu a pití, protože občerstvení je k dispozici jen na začátku a konci výletu.

My jsme pro vás vybrali variantu, která začíná přímo v Železné Rudě. Z centra města od zámečku se vydáte pěšky po modré turistické značce Belvederskou ulicí nahoru. Zhruba po 300 metrech vás toto značení povede doprava na pěšinu mezi domy, kde po obnovené křížové cestě dojdete ke kapli sv. Anny. Nad ní se nachází hotel Belveder, kde můžete ochutnat zde vařené železnorudské pivo. Odtud budete pokračovat po asfaltové cestě pořád po modré až na Hofmanky k mezistanici lanové dráhy Pancíř. Kdo si chce cestu zpestřit, může se tuto část (Hofmanky-Pancíř) svézt jednosedačkovou lanovkou, která vás odveze až pod vrchol. Ostatní mohou pokračovat dále po modré turistické značce. Na vrcholu se nachází Horská chata Pancíř s restaurací a rozhlednou. Za dobrého počasí můžete vidět i Alpy. Až se pokocháte krásným výhledem, vydáte se dále po červené turistické značce, která vás bude provázet po většinu výletu. Dalším cílem je vrchol Můstek, který je vzdálen čtyři kilometry. Cestou k němu minete Tomandlův křížek, turistický rozcestník pod vrcholem Habru a u následujícího přístřešku vzdáleného 650 metrů nezapomeňte odbočit doprava na místo hezké vyhlídky do vnitrozemí. Poté už vás bude čekat vrchol Můstku. Otevře se vám krásný výhled na vrcholy Královského hvozdu – Ostrý, Velký Kokrháč nebo Svaroh. Zbytky základů stavby, vedle turistického přístřešku, připomínají bývalou turistickou chatu Můstek, která před mnoha lety vyhořela. Již pod vrcholem Můstku vás čekají další krásné výhledy do širokého okolí. Cesta se pak ubírá spíše lesem na pět kilometrů vzdálený Prenet. Zde za křižovatkou u bývalé restaurace Prenet přijdete ke kapli sv. Kunhuty, odkud se rozprostírá nádherný výhled směrem na Klatovy. Poté začíná klesání po zelené turistické značce do Zelené Lhoty. Cestou si můžete všimnout kamenných snosů, osamělých ovocných stromů i zbytků alejí, které připomínají dávno zaniklou osadu.  Po čtyřech kilometrech dojdete k vlakovému nádraží a hotelu Zach, kde je nádherný výhled na Nýrskou přehradu. Vrátit se můžete vlakem, který jezdí každé dvě hodiny do Železné Rudy.

V zimě je tato trasa vhodná i pro milovníky skialpinismu nebo „nevyšlapaných“ tras. Kdo si chce cestu zjednodušit, může se svézt skibusem na Špičák a pokračovat sedačkovou lanovkou až pod vrchol Pancíře. A dále pokračovat po výše uvedené trase až na Prenet. Méně zdatným lyžařům doporučujeme vrátit se zpět na Tomandlův křížek a odtud sjet dolů do Hojsovy Stráže, odkud vás nazpátek do Železné Rudy odveze skibus, který letos poprvé bude jezdit v pravidelných intervalech až na Hojsovu Stráž.