Vydáme se do Vojenského újezdu Boletice, který leží v CHKO Šumava nedaleko města Volary a vystoupáme na rozhlednu postavenou na nejvyšším vrchu Želnavských hor – Knížecí stolec (1236 m n. m.).

Vojenský újezd je přístupný veřejnosti pouze o víkendech a svátcích, od 7 do 21 hodin, výhradně po značených cestách!

Nadmořská výška vrcholu Knížecí stolec se v mapách a různých zdrojích liší, například na inforamčních cedulích, které jsou rozmístěny po trase i v mnoha mapách je uváděna výška 1226, ta je však ve skutečnosti o 10 m vyšší, jak správně informuje cedule na vrcholu, 1236 m n. m.

Na vrcholu hory byla postavena v roce 2012 dřevěná trámová rozhledna, která nahradila původní, asi 20 m vysokou, rozhlednu z roku 1938. Z nové rozhledny je krásný kruhový výhled na okolní pohraniční hory, při dobré viditelnosti dohlédnete až k Alpám. Dlouhá léta byly oba nejvyšší vrcholy – Knížecí Stolec i Lysá hora zcela zalesněny a bez jakéhokoli výhledu. Orkán Kyril, který byl v tomto území velmi nemilosrdný, změnil velkou část boletického prostoru k nepoznání a paradoxně otevřel nádherné výhledy na Šumavu.

My se vydáme z parkoviště u obce Záhvozdí – Uhlíkov po modré TZ směrem na Uhlíkovský potok – most.  U parkoviště je instalován informační panel naučné stezky Boletice. Budeme stoupat po asfaltové silničce, po 1,4 km dojdeme na rozcestí k Uhlíkovskému mostu, kde odbočíme vpravo, a stoupáme podél Uhlíkovského potoka na Adolfův kámen, míjíme rozsáhlé holiny – následky orkánu Kyril v roce 2007. U Adolfova kamene pokračujeme dále po modré TZ, okolo skaliska s hrůzným názvem Umrlčí hlava až ke Knížecímu stolci. Cestou je mnoho rozličných skalních útvarů. Posledních 200 m nás čeká prudké stoupání po pěšině až k rozhledně.  Ale veškerá vynaložená námaha stojí za to. Čekají nás překrásné výhledy do okolí.  Na rozhledně je schránka s vrcholovou knihou a razítkem.

Zpět se vydáme kamenitou stezkou na rozcestí Skalky, zde je krásné kryté odpočívadlo a další informační cedule. Odtud pokračujeme dále po modré, pořád z kopce až do výchozího bodu Záhvozdí – Uhlíkov.

Trasu je možné absolvovat i na kole až těsně pod vrchol Knížecího stolce. K rozhledně vystoupáme pěšky.  Na cestu zpět se vydáme opět k rozcestí Památník, kde odbočíme vpravo na Skalky, zde se dáme směrem na Záhvozdí – Uhlíkov, odkud pojedeme pořád z kopce, podél Záhvozdenského potoka až k parkovišti.

  • parkování – parkoviště v Záhvozdí –Uhlíkov, GPS: 48.8395200N, 13.9616867E
  • nástupní místo –parkoviště Záhvozdí – Uhlíkov, zde jsou umístěny rozcestníky a informační tabule
  • značení – celá trasa vede po modré turistické značce
  • časová náročnost – cca 5 hodin pěšky, 2 hodiny na kole
  • fyzická náročnost – velká
  • délka trasy – 13 km pěšky, 14 km na kole
  • povrch – 80 % asfaltová cesta, 20 % lesní kamenitá pěšina
  • zajímavosti na trase – zajímavé skalní útvary a výhledy
  • občerstvení – ne, pouze vlastní, cestou je několik odpočívadel
  • zajímavosti v okolí – Naučná stezka Želnavskem (6 km, středně náročná), výchozí bod Želnava;  PP Vltavský luh – možnost splouvání, pravidla na www.npsumava.cz

Na kole vhodné i pro rodiny s dětmi. Většina trasy je po asfaltovém povrchu, ale posledních 200 m k rozhledně je prudké stoupání po pěšině a je nevhodné pro kočárky i kola.

Itinerář výletu na rozhlednu Knížecí stolec si můžete vytisknout a všechny informace prakticky využít přímo v terénu. /pdf soubor/

Rádi bychom počet výletů dále rozšiřovali a tak uvítáme, když se s námi podělíte o své zkušenosti s našimi výlety a dáte nám vědět, jaké informace vám chybí a měli bychom je doplnit. Nebo nám zašlete své fotografie z těchto výletů, které rádi u výletů zveřejníme. K tomu můžete využít buď e-mail vlaskova@rras.cz, nebo třeba náš profil na facebooku www.facebook.com/isumava, kam také pravidelně přidáváme novinky a zajímavosti o dění na Šumavě.  Budeme rádi, když nás budete sledovat, lajkovat a sdílet.