Vydáme se na tajuplnou vycházku lesem u Nalžovských hor, kde uvidíme kopii zříceniny irského rodového sídla a potkáme kamenného draka.

V Nalžovských Horách odbočíme z hlavní silnice směrem na Zahrádky a po cca 500 metrech zaparkujeme u hájenky. Odtud vyrazíme do mírného kopce po modré TZ. Po 500 metrech dojdeme k rozcestníku a vydáme se vlevo dále po modré TZ, a po dalších 300 metrech se již před námi objeví romantická zřícenina. Tuto stavbu, jako věrnou kopii irského rodového sídla hradu Ballymotte, nechal vybudovat kolem roku 1840 Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství. Kolem zříceniny pak postupně vyrostl lesní park s jezírkem, altánem a volně rozmístěnými kamennými útvary, připomínajícími různá zvířata.  V minulosti jsme mohli obdivovat třeba ještě čápa, trpaslíky a obrovské dřevěné muchomůrky, ty už však podlehly zubu času.

Po prohlídce zříceniny se vydáme neznačenou lesní cestou, která pokračuje dále za zříceninou a obejdeme celý vrch Prašivice. Po cca 1 km nás příjemná lesní cesta dovede zpět na zpevněnou cestu, po níž jsme přišli od parkoviště u hájenky. Vydáme se po ní a po cca 200 metrech se vlevo od cesty objeví pěšina, která nás zavede ke kamenným útvarům upraveným do podoby draka a želvy, projdeme okolo zpustlého jezírka i neudržovaného altánku, odtud pokračujeme z kopce východním směrem až na okraj lesa k asfaltové silnici, po níž se dáme doprava a dojdeme zpět k parkovišti u hájenky.

  • parkování – parkoviště u hájenky za obcí Nalžovské Hory, ve směru na osadu Zahrádka GPS: N 49°20.21462′, E 13°33.52815′
  • nástupní místo – parkoviště u hájenky, zde je umístěn rozcestník
  • značení – zpočátku po modré TZ, dále po neznačených lesních pěšinách
  • časová náročnost – cca 1,5 hodiny
  • fyzická náročnost – malá, vhodné i pro rodiny s dětmi, vhodné pro kočárky
  • délka trasy – 3,5 km
  • povrch – lesní cesta, pěšina, asfaltová cesta 500 m
  • zajímavosti na trase  –  umělá zřícenina hradu, skalní útvary v podobě zvířat
  • občerstvení – ne, pouze vlastní
  • zajímavosti v okolí – zřícenina hradu Rabí, rozhledna Svatobor u Sušice, Horažďovice, hrad Velhartice

Itinerář výletu do tajuplného lesa Prašivice u Nalžovských Hor si můžete vytisknout a všechny informace prakticky využít přímo v terénu. /pdf soubor/

Rádi bychom počet výletů dále rozšiřovali a tak uvítáme, když se s námi podělíte o své zkušenosti s našimi výlety a dáte nám vědět, jaké informace vám chybí a měli bychom je doplnit. Nebo nám zašlete své fotografie z těchto výletů, které rádi u výletů zveřejníme. K tomu můžete využít buď e-mail vlaskova@rras.cz, nebo třeba náš profil www.facebook.com/isumava, kam také pravidelně přidáváme novinky a zajímavosti o dění na Šumavě.  Budeme rádi, když nás budete sledovat, lajkovat a sdílet.