Vydáme se nedaleko města Sušice do přírodního parku Kašperská vrchovina na rozhlednu Na Sedle, která je postavena na vrchu Sedlo (902 m n. m.). Z historických pramenů vyplývá, že před 3000 lety bylo na Sedle keltské hradiště, dlouhé 400 m a široké 114 m, velice důmyslně opevněné hradbami, příkopy a valy. Z této impozantní stavby se nedochovalo téměř nic.  Za 2. světové války zde stála vojenská pozorovatelna, která se v 60. letech, kdy přestala být využívána armádou, stala oblíbeným turistickým cílem, ale jelikož nebyla nikým udržována, tak se časem zřítila, dnes je zde k vidění pouze část základů této stavby.

Pokud si chcete udělat náročnější výlet, tak se můžete vydat na rozhlednu po červené turistické značce ze Sušice přes Žižkův vrch, Šibeník, Záluží a Albrechtice a zpět, celková délka cca 15 km, převýšení 509 m. My si cestu hodně zkrátíme a vydáme se rovnou z Albrechtic, kde zanecháme auto na parkovišti na jihozápadním okraji obce. Z parkoviště pěšky vyrazíme jižním směrem po červené TZ, která nás povede přímo do kopce kamenitou pěšinou. Celá trasa vede lesem a jsou na ní 3 odpočívadla. Ve druhé půlce si užijeme krásné výhledy na oblast Sušicka a Horažďovicka, v povzdálí je viditelný hrad Rabí. Také skalní útvary v okolí cesty lákají ke zdolávání. Kousek pod vrcholem kopce Sedlo, skryta stromy, se nachází dřevěná rozhledna, vysoká 27,75 m. Jedná se o relativně mladou stavbu, byla dostavěná na sklonku roku 2009. Je celoročně volně přístupná, ale pouze za denního světla. Vstup zakázán je také za sněhu, náledí, deště, při silném větru a za bouřky. Děti do 12 let smí na rozhlednu pouze v doprovodu dospělé osoby. Pejsky, či jiná zvířata musíme nechat dole.  Další podmínky jsou v návštěvním řádu, který jsme umístili do fotogalerie a je vyvěšen u vstupu na rozhlednu. Na vrchol rozhledny vystoupáme po dřevěném točitém schodišti, které je široké, pohodlně se zde vejdou 2 lidé vedle sebe, pouze z posledního patra na ochoz je dost úzké. Otevřený ochoz se nachází v 7. nadzemním patře a je odsud krásný výhled na celou Šumavu. Hrad Kašperk je coby kamenem dohodil. Důležité body jsou graficky zobrazeny na panelech umístěných pod střechou po celé šíři rozhledny.  Můžeme tak shlédnout například Roklan, Poledník, Svatobor nebo Velký Javor. Znavení jedinci mohou využít laviček, které jsou na ochozu k dispozici. Od pevné země pod nohama nás dělí 138 schodů, jejich zdolání je již hračka. K autu se vydáme po stejné trase.

  • parkování – parkoviště v obci Albrechtice GPS:49.1987744N, 13.5636017E
  • nástupní místo – nástupní místo je na jižní hraně parkoviště, kde jsou umístěny rozcestníky
  • značení – celá trasa vede po červené turistické značce
  • časová náročnost – cca 1,5 hodiny
  • fyzická náročnost – střední, vhodné i pro rodiny s dětmi, nevhodné pro kočárky
  • délka trasy – 3 km
  • povrch – lesní kamenitá pěšina
  • zajímavosti na trase – zajímavé skalní útvary a výhledy
  • občerstvení – ne, pouze vlastní
  • zajímavosti v okolí – kostel v Albrechticích, Žihobce, Strašín, Sušice

Itinerář výletu na rozhlednu Na Sedle si můžete vytisknout a všechny informace prakticky využít přímo v terénu. /pdf soubor/

Rádi bychom počet výletů dále rozšiřovali a tak uvítáme, když se s námi podělíte o své zkušenosti s našimi výlety a dáte nám vědět, jaké informace vám chybí a měli bychom je doplnit. Nebo nám zašlete své fotografie z těchto výletů, které rádi u výletů zveřejníme. K tomu můžete využít buď e-mail vlaskova@rras.cz, nebo třeba náš profil na facebooku www.facebook.com/isumava, kam také pravidelně přidáváme novinky a zajímavosti o dění na Šumavě.  Budeme rádi, když nás budete sledovat, lajkovat a sdílet.