Čeká nás velice příjemná a nenáročná procházka údolím říčky Ostružná, malebnou krajinou, s malým převýšením a krásnými výhledy.

Obec Javorná 842 m, původně zvaná Zejbiš, bývala sídlem vrchních rychtářů Královského hvozdu. Patřila k ní celá řada svobodných dvorů roztroušených po okolních horách. Fungovalo zde několik sklářských hutí, nejstarší od roku 1494 na nedaleké samotě Onen Svět. Dominantní památkou je barokní kostel sv. Anny. K původní kapli z let 1698 – 1701 byla podle plánů Antonína Gilmettiho přistavěna západní část kostela s průčelím a dvěma charakteristickými věžemi s cibulovitou bání. Věže jsou celé pokryté šindelem. Přistavěná část lodi je širší a vytváří tak půdorys kříže. Oltářní obraz Kristova křtu v Hordáně je z dílny P. Brandla. Lustry pocházejí z místních sklářských dílen.

Před kostelem stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1723 a památná lípa, stará cca 300 let. Náhrobní kameny na hřbitůvku z 18. A 19. století připomínají zdejší významné sklářské rody – Gerlů, Hafenbrädlů a Adlerů. Znak rodiny Adlerů – pelikán a mládě – zdobí i klenbu.

Na počátku 20. století byla Javorná převážně německá. Z 1131 obyvatel se k českému jazyku hlásilo jen 36. Stálo zde tehdy 122 domů.

Od kostela v obci Javorná se vydáme (po modré cyklistické značce, cyklotrasa 2093) směrem na Keply, po cca 1,5 km dojdeme na Gerlův dvůr (původně dvorec nad Javornou, od níž k němu vedla cesta lemovaná stromořadím, zvaná Eliščina alej). U dvorce dříve stávala malá vodní elektrárna. Zde sejdeme z cyklotrasy 2093 vlevo, mírně z kopce po asfaltové silničce až k brodu přes říčku Ostružná. Pro dětské cyklisty to může být velká zábava, ale počítejte s tím, že se mohou i namočit J, pro pěší je přes brod vybudována lávka.

Pak přijde náročný úsek cca 200 m stoupání po nezpevněné kamenité cestě. Cesta je lemována alejí nově vysazených stromů. Dojdeme až na rozcestí s odpočívadlem, odkud je nádherný výhled na celé údolí. Z rozcestí se vydáme doleva k osadě Svinná po zelené pěší turistické značce, zde u kapličky odbočíme doprava a budeme pokračovat po žluté turistické značce. Půjdeme okolo ekofarmy Svinná, kde si můžeme v sezoně prohlédnout spoustu domácích zvířátek. Kachny koupající se v rybníčku, kejhající stádo husí, stovky pasoucích se oveček, krávy i koně.

Za ekofarmou uvidíme vpravo u cesty velmi zajímavou stavbu – zbytky bývalé vápenky, která byla v provozu do roku 1925. Dnes je to chátrající technická památka. Vápenka ve Svinné zpracovávala vápno ze dvou místních vápencových lomů.

Dále budeme pokračovat mírně z kopce (stále po žluté TZ, cyklotrasa 2037) do údolí říčky Ostružné, do osady Buchar, kde na křižovatce odbočíme vlevo ze žluté TZ a vrátíme se 1 km po silnici do Javorné.

  • parkování – parkoviště u kostela
  • nástupní místo – parkoviště u kostela
  • značení – modrá cyklotrasa č. 2093, dále bez značení, zelená pěší TZ, žlutá pěší TZ, poslední úsek bez značení
  • časová náročnost – 1,5 hodiny
  • fyzická náročnost – malá, vhodné i pro rodiny s dětmi, pěší, cyklo i terénní kočárky (cca 200 m úseku kamenitá cesta se značným stoupáním)
  • délka trasy – 5 km
  • povrch – převážně asfaltový povrch, místy pěšina nebo kamenitá cesta
  • zajímavosti na trase – Gerlův dvůr, bývalá vápenka, farma se zvířaty
  • občerstvení – ne, pouze vlastní
  • zajímavosti v okolí – Hadí vrch, Páteříková Huť, Rozhledna Pancíř, Dobrá voda u Hartmanic, Jezero Laka a zaniklá obec Hůrka

Itinerář výletu Údolím Ostružné si můžete vytisknout a všechny informace prakticky využít přímo v terénu. /pdf soubor /

Rádi bychom počet výletů dále rozšiřovali a tak uvítáme, když se s námi podělíte o své zkušenosti s našimi výlety a dáte nám vědět, jaké informace vám chybí a měli bychom je doplnit. Nebo nám zašlete své fotografie z těchto výletů, které rádi u výletů zveřejníme. K tomu můžete využít buď e-mail vlaskova@rras.cz, nebo třeba náš profil na facebooku www.facebook.com/isumava, kam také pravidelně přidáváme novinky a zajímavosti o dění na Šumavě.  Budeme rádi, když nás budete sledovat, lajkovat a sdílet.