Parkoviště Gerlova Huť představuje ideální výchozí bod hned pro několik možných výletů na běžkách. Jeden z těch náročnějších nás povede okružní trasou kolem vrcholu Polom (1295 m n. m.).

Z parkoviště vyrazíme asi 1km dlouhým mírným stoupáním úbočím Sklářského vrchu, poté se výjezd změní v pohodlný  sjezdík po tzv. Polomské dálnici, kde je podél cesty dosud patrný průsek po bývalých hraničních zátarasech. Příjemný profil trasy nás zavede až na rozcestí Piket nad Železnou Rudou a dále na rozcestí Zámecký les. V tomto místě pro nás končí nenáročná úvodní pasáž našeho výletu a začínáme stoupat směrem k nejvyššímu bodu trasy a to do sedla mezi vrcholy Polom a Plesná. Stoupání je zprvu mírné, později se mění v náročnější, a to jak sklonem, tak délkou. Zhruba ve dvou třetinách tohoto stoupání mineme vlevo bezlesé místo, kde stávala rota pohraniční stráže. To je znamení, že již máme většinu převýšení za sebou a dostáváme se do vrcholové pasáže, kde se nám postupně vpravo začínají otvírat výhledy do Bavorska. V případě výborné viditelnosti i na Alpské vrcholy. Nejbližším vrcholem je jihovýchodním směrem Plesná, na jihu Falkenstein a na západě Velký Javor. Polomské sedlo leží ve výšce 1200 m n. m. a pro znavené poutníky je zde k dispozici přístřešek.  V oblasti kolem Polomského sedla musíme ale při větrném počasí počítat s horší kvalitou stop, neboť se zde z okolních holin rychle zafoukávají.  Ze sedla sjedeme na rozcestí Rudská křižovatkaa budeme pokračovat na bývalou Hůrku – bývalé sklářské hutě známé z Klostermannova románu Skláři – dnes již pouze opravená kaple. Dále to máme pak asi 3 km na Novou Hůrku. Současná lyžařská trasa vede vpravo od přímé cesty, která je však v zimních měsících pluhovaná.  Cesta zpět na Gerlovku vede po zpevněné cyklotrase č.33 přes Ascherl  hütte (č.2119) a po většinu své vzdálenosti 4km kopíruje hlavní silnici.

  • Parkování: Parkoviště Gerlova Huť GPS: 49.1629347N, 13.2816339E
  • Nástupní místo: je přímo u vjezdu na parkoviště
  • Značení: začátek trasy vede po značené lyžařské trase (Šumavská magistrála), až na Zámecký les bez barevného označení, poté přes Polomské sedlo až na Rudskou křižovatku po červené turistické trase, odtud opět po lyžařské trase bez barev
  • Časová náročnost: dle sněhových podmínek 3-4 h.
  • Fyzická náročnost: trasa díky vzdálenosti i převýšení patří k těm náročnějším – červená
  • Délka trasy: 20 km
  • Povrch: strojově udržovaná lyžařská trasa
  • Zajímavosti na trase: výhledy na Velký Javor, sedlo mezi Polomem a Plesnou, bývalá sklářská osada Hůrka
  • Občerstvení: doporučujeme vlastní
  • Servis lyží: není k dispozici

Itinerář výletu kolem Polomu si můžete vytisknout a všechny informace prakticky využít přímo v terénu. /pdf soubor/

Omluvte prosím zhoršenou kvalitu některých fotek. Jedná se o reportážní fotky, které byly pořizovány při testování výletů. Museli jsme využít každé vhodné příležitosti k testování výletů, i když bylo zrovna pod mrakem, protože i tato zima byla dost skoupá na sníh a hrozilo, že bychom nestihli zrealizovat a odzkoušet všechny výlety v bílé stopě, které Vám přinášíme.

Rádi bychom počet výletů dále rozšiřovali a tak uvítáme, když se s námi podělíte o své zkušenosti s našimi výlety a dáte nám vědět, jaké informace vám chybí a měli bychom je doplnit. Nebo nám zašlete své fotografie z těchto výletů, které rádi zveřejníme. K tomu můžete využít buď e-mail nyvltova@rras.cz, nebo třeba náš profil na facebooku www.facebook.com/bilastopasumava?fref=ts, kam také pravidelně přidáváme novinky a zajímavosti o dění v Bílé stopě na Šumavě.  Budeme rádi, když nás budete sledovat, lajkovat a sdílet.