Churáňov je mezi běžkařskou veřejností známý zejména díky lyžařského stadionku, který byl v roce 1985 dokonce dějištěm závodu světového poháru v běhu na lyžích žen!

Na tento stadion navazují závodní lyžařské trasy 1,2,3,4,5 a 7 km, které jsou ovšem svým profilem poměrně náročné a jsou spíše určené pro vrcholové sportovce.  Náš výlet nicméně začne na lyžařském stadionu, ale pojedeme po jeho spodní straně směrem na přírodní památku Malý Polec (rašeliniště) a dále na Zlatou Studnu, bývalou sklářskou osadu s přilehlými loukami uprostřed hlubokých lesů, které vznikly vytěžením lesa v době rozmachu šumavského sklářství. Odtud pokračujeme po lesní cestě „Danielka„ až na Zhůří. Ze Zhůří trasa pokračuje mírným lesním sjezdem (pozor na přejezd silnice Horská Kvilda-Zhůří) až na Horskou Kvildu. Zde se nabízí možnost občerstvení či krátkého odpočinku. Z Horské Kvildy pokračujeme opět „Danielkou“, tentokrát s táhlým stoupáním na začátku až na Zlatou studnu a zpět po shodné trase jako na začátku až na rozcestí U Mezilesní slatě, zde budeme pokračovat rovně k rozcestí Na Hřebenovce , dále U Rašeliniště a vrátíme se zpět na Churáňovský stadion.

  • Parkování: parkoviště na Churáňově, přímo u lyžařského stadionu
  • Nástupní místo: lyžařský stadion Churáňov
  • Značení: celá trasa vede po značené lyžařské trase
  • Časová náročnost: dle sněhových podmínek 2-3 h
  • Fyzická náročnost: Lehká až středně těžká, má nenáročný profil bez výrazného stoupání
  • Délka trasy: 18 km
  • Povrch: strojově udržovaná lyžařská trasa
  • Zajímavosti na trase: Zlatá Studna, Zhůří, Horská Kvilda
  • Občerstvení: Churáňov, Horská Kvilda
  • Servis lyží: LA Zadov

Itinerář výletu z Churáňova přes Zlatou Studnu na Horskou Kvildu si můžete vytisknout a všechny informace prakticky využít přímo v terénu. /pdf soubor/

Omluvte prosím zhoršenou kvalitu některých fotek. Jedná se o reportážní fotky, které byly pořizovány při testování výletů. Museli jsme využít každé vhodné příležitosti k testování výletů, i když bylo zrovna pod mrakem, protože i tato zima byla dost skoupá na sníh a hrozilo, že bychom nestihli zrealizovat a odzkoušet všechny výlety v bílé stopě, které Vám přinášíme.

Rádi bychom počet výletů dále rozšiřovali a tak uvítáme, když se s námi podělíte o své zkušenosti s našimi výlety a dáte nám vědět, jaké informace vám chybí a měli bychom je doplnit. Nebo nám zašlete své fotografie z těchto výletů, které rádi zveřejníme. K tomu můžete využít buď e-mail nyvltova@rras.cz, nebo třeba náš profil na facebooku www.facebook.com/bilastopasumava?fref=ts, kam také pravidelně přidáváme novinky a zajímavosti o dění v Bílé stopě na Šumavě.  Budeme rádi, když nás budete sledovat, lajkovat a sdílet.