Náš výlet zahájíme v městysu Strážný, který má poměrně bohatou historii a první písemná zmínka o obci, dříve zvané Kunžvart, pochází z roku 1359. Tehdy v její blízkosti vedla Zlatá stezka, po níž do Čech vozili soumaři sůl ze Solnohradska a pro její ochranu zde byl koncem 13. století postaven strážní hrad Kunžvart, který byl později opuštěn a v roce 1578 vyhořel. My se vydáme ke zřícenině hradu po modré TZ kolem kaple Panny Marie. Z hradu se zachovaly zbytky hranolové věže s jedním zaobleným nárožím. Od zříceniny se dále vydáme po žluté TZ na bývalou Orlovu Huť k vyhlídce věnované Václavu Hrubému, legendárnímu ochránci šumavské přírody. Odtud pokračujeme ještě cca 100 m po žluté TZ až k rozcestí, kde odbočíme vpravo a po neznačené cestě dojdeme k bývalé osadě Žlíbky. Tam se napojíme na značenou trasu Vimperské větve solné stezky a dojdeme zpět do Strážného. Podél trasy je obora s dančí a jelení zvěří.

Délka středně náročné trasy je 9,3 km.

Pokud se do Strážného vydáte brzy zjara, můžete navštívit Přírodní památku Strážný – Pod Obecním lesem a obdivovat nenápadné květy šafránu bělokvětého, který je chráněný a kriticky ohrožený druh naší květeny. Lokalita se nalézá asi 600 metrů jihozápadně od městyse Strážný.

Městys Strážný je výborným výchozím místem pro další zajímavé cíle pro pěší i cyklisty, např. slunovratné kameny, Žďárecké jezírko, bývalé osady Knížecí Pláně, Žďárek, Stodůlky, Dolní Cazov a další.

Jarní zajímavost 

Nevšední podívanou na záplavu jarních květů můžete obdivovat na nedaleké Přírodní památce Strážný – Pod Obecním lesem, nedaleko městysu Strážný. Za šafrány se vypravte v březnu ve slunečný den, jinak zůstávají květy zavřené. Tento druh šafránu je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny.