Nově otevřená naučná stezka, vytvořená ve spolupráci města Vyšší Brod a Sdružení Paměť z.s., připomíná nedávnou smutnou historii naší země – krajinu smrti československé železné opony a zavede vás krásnou šumavskou krajinou k nejjižnějšímu bodu ČR.

Rozdělená krajina

Přes pole, louky i cesty vedla železná opona, která oddělila nejen jižní Čechy a Rakousko, ale celé tehdejší Československo od západu. Zbrusu nová naučná stezka na 10 informačních panelech připomíná osudy těch, kteří se snažili překonat železnou oponu při cestě za svobodou. Seznámení se s touto smutnou historií má nejen připomenout nedávnou minulost, ale také ukázat, že svoboda není samozřejmost. Mnozí kvůli ní riskovali i své životy. Na území mezi jižními Čechami a Rakouskem zemřelo při pokusu o ilegální přechod hranice 32 osob. Znovu tak ožívají tragické osudy zastřelených uprchlíků a popravených nebo elektrickým proudem zabitých lidí.

Trasa vede po příhraniční cykloturistické stezce od tzv. Radvanovské brány přes osadu Radvanov, která byla v 50. letech 20. stol. zničena totalitním režimem, až k samotné hranici a nejjižnějšímu bodu ČR. Nachází se tak hluboko v bývalém pohraničním pásmu, které od roku 1951 až do sametové revoluce hlídaly tři brigády pohraniční stráže.

Na start naučné stezky vás zavede buď modrá turistická značka z místní části Studánky (cca 3 km), nebo žlutá turistická značka ze zaniklé osady Mlýnec (cca 2 km), kde sídlila i rota pohraniční stráže. Obě trasy jsou vhodné jak pro pěší, tak cyklisty. Do Studánek i do Mlýnce je možné dojet automobilem, a to po silnici z Vyššího Brodu směrem ke hraničnímu přechodu s Rakouskem Studánky/Weigetschlag. Cyklisté jedoucí přímo z Vyššího Brodu mohou využít cyklotrasu EV 13 a následně EV 7 (cca 12 km), které je ke startu dovedou přes bývalou osadu Martínkov, následně přes Studánky a Mlýnec. Samotná naučná stezka je necelé 2 km dlouhá a končí na česko-rakouské hranici, kde můžete navštívit i nejjižnější bod ČR. Při svém návratu můžete využít stejnou trasu anebo se vydat okruhem přes rakouskou stranu. Podrobnější informace a mapy získáte v Turistickém informačním centru Vyšší Brod, které je otevřeno celoročně, nebo na www.ivyssibrod.cz