Bývalé Lamberské panství zahrnuje několik vesnic mezi královským městem Sušice, Kašperskými Horami a Horažďovicemi a představuje malebnou venkovskou krajinu přímo stvořenou na výlety. Pokud chcete toto místo plné příběhů, bohaté historie a přírodních zajímavostí poznat blíž, nabízí se zde několik tematických naučných stezek.

Pro rodiny s malými dětmi nebo i s kočárkem je ideální něco přes jeden kilometr dlouhá Naučná stezka Netopýřím parkem, kterou naleznete v zámeckém parku v Žihobcích.  Příjemnou procházkou pod korunami vzrostlých stromů se na pěti panelech dozvíte nejen o historii Žihobec, zdejšího zámku a parku, ale především o jeho současných nejvýznamnějších obyvatelích, kterými jsou bezpochyby netopýři. V Žihobcích žije rozsáhlá letní kolonie netopýrů, která je součástí systému NATURA 2000. V kolonii se kromě netopýra velkého či netopýra řasnatého můžete setkat také s ohroženým druhem vrápence malého. Po procházce parkem mohou děti využít dětské hřiště, a pokud se budete chtít o netopýrech dozvědět víc, navštivte interaktivní expozici v muzeu Lamberské stezky, které taktéž sídlí v místním zámku.

Necelých osm kilometrů od Žihobec se můžete projít po Naučné stezce hajného Nasse Soběšickým hájem. Stezka začíná u Soběšic za odbočkou na Parýzek (místo je označeno) a necelé tři kilometry vede romantickým lesním prostředím okolo bývalé hájenky hajného Nasse, který byl oddaným služebným Lamberků. Na jejich počest a na počest císaře Fratiška Josefa vytesával krásné kameny s nápisy, které si cestou můžete prohlédnout. Na trase se dozvíte o těžbě žuly v Soběšickém háji, odpočinete u lesního jezírka a zastavíte se u pomníku Emila Antona Lamberka, který připomíná jeho tragický skon při lovu ve zdejších lesích. Zpět na parkoviště se dostanete po minimálně frekventované silničce.

Ze Soběšic cestou do Horažďovic se přímo nabízí zastávka v krásné vesničce Frymburk s dominantou kapličky sv. Antnonína Paduánského, několika rybníky, ale především s největší koncentrací slunečních hodin v regionu. Najdete jich tu celkem devět a hned čtvery se nacházejí na domě čp. 16. Všemi těmito místy vás provede pohodová naučná stezka, kterou můžete zahájit nebo naopak ukončit u sochy tzv. Frymburského krále – další místní zajímavosti, tajemné kamenné sochy snad připomínající středověk.

Pokud se chcete vydat na delší výlet, nechte auto ve Velkých Hydčicích a vydejte se na čtrnáct kilometrů dlouhou procházku, která je vhodná také pro cyklisty, po trase Naučné stezky Velké Hydčice – Hejná – Nezamyslice. Prostřednictvím sedmi informačních tabulí se dozvíte např.  o těžbě vápence, ze kterého jsou zpracovávány stavební hmoty pro zdravé bydlení, o význačnosti řeky Otavy a perlorodce říční nebo o rýžovnictví.  Okruh vede kolem místních vršků Kozník a Pučanka, která je přírodní rezervací, je značen žlutou turistickou značkou. Vedle krásné přírody zaujmou poutavé pohledy na Hejnou, Nezamyslice a daleké výhledy do krajiny na panoramata Šumavy, Javornické hornatiny, údolí Otavy a přírodního parku Buděticko či vápencový velkolom Radvanka. Vyhlídka nad Nezamyslicemi zaujme pohledy na Javorník, Domoraz, budovu školy, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Svatobor a Nezamyslický rybník. Více informací obdržíte v Infocentru v Žihobcích nebo na www.zihobce.eu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA